USD : 19.1415 EUR : 20.7575 GBP : 23.6522 KWD : 62.8081 RUB : 0.25001 QAR : 5.2441 AZN : 11.3227
KADAK EKİBİ TIRIL DAĞININ ZİRVESİNDE

KADAK EKİBİ TIRIL DAĞININ ZİRVESİNDE

KADAK EKİBİ TIRIL DAĞINA TIRMANIŞ GERÇEKLEŞTİRDİ
  Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren Kahramanmaraş Dağcılık ve Doğa Araştırma kulübü (KADAK) ekibi, bu hafta Andırın ilçe sınırları içerisinde yer alan Tırıl Dağı zirvesine tırmanış gerçekleştirdi.
  Andırın ilçesinin Karapınar, Rifatiye (Böğeme), Akifiye, Altınboğa, Yeşilyurt (Kocafakılı), Bulgurkaya Mahalleleri (Köy) arasında asil bir duruş sergileyen Tırıl Dağı, yaklaşık 1800 m rakıma sahip.
  Kolay geçit vermeyen arazi yapısı flora zenginliğini de korumaktadır. Bir hektarlık alanda yaklaşık olarak 160 çeşit bitki türüne sahip olması ve Kokurdanlık, taşlık-kayalık, leçelik özelliği nedeniyle erişimi kolay olmayan, herkesin rahatlıkla çıkamayacağı bir fiziki yapıda olması, bu dağı farklı kılıyor. Andırın Tırtıl Dağı, ülkemizde  bakir kalan nadir yerlerdendir. Tepesinde yer alan gözetleme kulesiyle de dikkatleri üzerinde toplayan Tırıl Dağına tırmanan dağcılar, bölgenin çok sarp ve kayalıklara kaplı olduğunu, muhteşem gün batımını izlemek için Tırıl Dağının iyi bir rota olduğunu ifade ettiler.
  KADAK Başkanı Büşra Tecirli, şunları söyledi: "Bugün KADAK ekibi olarak Andırın ilçe sınırlar içerisinde yer alan Tırıl Dağı zirvesindeyiz. Tam 3 saat boyunca hiç durmadan yürüyerek bu muhteşem zirveye geldik. Sağımızda Andırın solumuzda Kahramanmaraş arkamızda Osmaniye İli ve Kadirli gibi İlçeler yer alıyor. Buradan birçok noktayı kuş bakışı seyrediyoruz burada olduğumuz için çok mutluyuz. Buraya her seferinde değişik ekiplerle geliyoruz amacımız bölgeyi tanıtmak, dünyaya duyurmak.”
  Gonca Yağlıca ise, "Tırıl dağındayız şu anda KADAK dağcılık ekibi ile geldik. Gerçekten çok muhteşem güzel bir dağ ancak parkur tırmanma oldukça zorluydu. Andırın ilçemizde bir andız pekmezi var, bu günlerde tescillendi. Andız Pekmezi yapılacak hammaddeler bu tırıl dağında oldukça fazla bulunuyor, onları keşfettik. Çok güzel bitkiler var” dedi.
  KADAK Sait Kılıçsallayan tarafından, Kahramanmaraş Dağcılık ve Doğa Araştırma kulübü (KADAK) adı altında, gönüllülük esasına dayalı olarak faaliyet göstermek üzere Kahramanmaraş’ta kuruldu. Bölgemizin doğa sporları potansiyelini doğa turizmini geliştirmek için doğa sporları doğa yürüyüş ve gezileri yaparak Kahramanmaraş'ın muhteşem doğasını tanıtmayı amaçlamaktadır. Şu anki KADAK Başkalık görevini Büşra Tecirli yürütmektedir.

Yazar: süper admin

Görüntüleme: 121

Oluşturulma Tarihi: 16 Aralık 2022

Kategori: Bölgesel

Yorumlar

Yorum mevcut değil

Yorum Ekle