USD : 32.5164 EUR : 34.7944 GBP : 41.4221 KWD : 106.6296 RUB : 0.36746 QAR : 8.9677 AZN : 19.2343
BAKAN YANIK TİCARET VE SANAYİ ODASINI ZİYARET ETTİ

BAKAN YANIK TİCARET VE SANAYİ ODASINI ZİYARET ETTİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı ve Ak Parti Osmaniye Milletvekili Adayı Derya Yanık Kadirli Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.

Bakan Yanık Kadirli Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığında yaptığı konuşmada " Çok kıymetli Kadirli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız, yönetim kurulu üyelerimiz, Meclis Başkanımız, değerli Kadirli hemşehrilerim. Hepinizi öncelikli olarak saygıyla selamlıyorum. Bugün tabii aslında bir seçim çalışması çerçevesinde bir aradayız ama ben biraz daha müsaade ederseniz çerçeveyi genişleteceğim. Çünkü bölgenin hepimiz için çok önemli bir karşılığı var. Ben hep şunu söylerim, insan doğup büyüdüğü yeri sever. Biz de kendi memleketimizi seviyoruz. Fakat ben Çukurova'da olmasam, Kadirlili olmasaydım da Kadirli, Çukurova'yı severdim. Niye? Çünkü gerçekten ülkemizde çok özellikli, çok nadir bulunacak yani taşıdığı özelliklerin bir arada bulunduğu başka bir yer yok.

Memleketin en verimli topraklarının üzerindeyiz elhamdülillah. Kuru bölgelerde bile iki ürün alınan bir topraktan bahsediyoruz. Taşı ekseniz taş bile biter Çukurova toprağında. Öbür taraftan Osmaniye, şimdi artık bu ulaşım ağının üzerindeki yeri, lojistik merkezlere yakınlığı itibariyle son derece kıymetli bir yer. Öbür taraftan yumurtalık petrol rezervinin ortaya çıkmış olması. Ceyhan Botaş Doğalgaz tesislerinin olması ve devam eden süreçte hem ülke içerisinde sanayi bölgelere yakınlığı ama aynı zamanda Ortadoğu coğrafyasına neredeyse karayoluyla ulaşımda yakınlığı bile bizi çok ayrı özellikli bir yere oturtuyor.

Yıllardır uzaktan da olsa Kadirli'deki gelişmeleri, Kadirli’nin ticari, sanayi faaliyetlerini takip eden, destek veren bir kardeşiniz olarak inşallah ben şuna çok inanıyorum. Bunu bir motivasyon cümlesi olarak da söylemiyorum. Gittiğim her yerde yıllardır söylüyorum. Önümüzdeki 10- 20 yılda Çukurova bölgesi ama özellikle Osmaniye, Kadirli, Bahçe, Düziçi.. Bu havzanın tamamı çok önemli bir eşik atlayacak. Önümüzdeki süreçte bahsettiğim gibi bu lojistik ağları, hızlı tren projesinin, kuzey çevre yolu projesinin, buradaki organize sanayi bölgelerinin taşıdığı potansiyelin ortaya çıkmasıyla beraber Osmaniye hem ticarette hem tarıma dayalı ticarette sanayi yatırımlarda ve tarıma dayalı ticarette çok önemli bir eşit atlayacak. Yine bahsettiğim gibi enerji nakil hatları üzerindeki yeri itibariyle de çok ayrı bir yerde duracak.

Şimdi üniversitemizle alakalı çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah daha da geliştireceğiz. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi'nde bir tıp fakültesi açılması için YÖK ile hem ben hem diğer arkadaşlarımız görüşmelerini devam ettiriyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımız çok yakından takip ediyor. Ben bakanlık vesilesiyle kendisine bölgeyle ilgili arzlarda bulunduğumda meseleye ne kadar yakından, adeta tek tek isim isim vâkıf olduğunu fark ettiğimde çok şaşırmışım. Çok yakından takip ediyor. Bölgenin gelişimini çok yakından takip ediyor. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte Allah nasip ederse hep beraber sizlerin katkısı ve diğer paydaşlarımızın yereldeki mekanizmaların katkılarıyla hem Osmaniye'mize hem Kadirli'mizi bir bütün halinde çok güzel yerlere taşıyacağız. Çok farklı bir çevreye yeniden büründürmek mümkün.

Geçtiğimiz 20 yılı size anlatacak değilim arkadaşlar. Zaten içeriden yaşayan zaten çok yakından Türkiye'nin ekonomik seyrini, ekonomik yolculuğunu çok iyi bilenlersiniz. Ancak şunu söylemek zorundayım. Bugün karşı karşıya olduğumuz 18 gün sonra yapacağımız seçim, bugün bizim açımızdan terör odaklarıyla, Türkiye karşıtı, Türkiye'nin büyümesini, güçlenmesini, gelişmesini istemeyen odaklarla dirsek dirseğe temas edenlerin, varlık yokluk seçimi diye isimlendirdikleri bir seçim. O yüzden bu memleketin bütün yerli unsurları, bütün yerli unsurlarının ama iş adamı, ana eğitimci, ama sağlıkçı, ama şu ama bu, kim olursa olsun bütün yerli unsurlarının bir araya gelmesi gerektiği, birlikte bir duruş sergilemesi gerektiği bir süreci yaşıyoruz.

Mesele sadece bir seçim meselesi değil. Türkiye çok partili sisteme geçtiğinden beri yüzlerce seçim atlattı. O gelir, bu gider, bugün Ahmet milletvekili olur, öbür gün Mehmet milletvekili olur, öbür gün falanca belediye başkanı seçilir. Sandığın böyle bir etkisi vardır. Bu iş böyledir ama seçim itibarıyla baktığımızda memleketin 20 yıldır bütün alanlarda, ekonomide, savunmada, ticarette, güvenlikte kendi kaderini kendisinin tayin etme, kendi göbeğini kendisinin kesme çabasının devam edip etmeyeceği yahut bir yerde akamete uğrayıp tekrar bundan 20-30 sene öncesinde olduğu gibi acaba Amerika'dan ne gelecek, acaba Avrupa'dan nasıl bir tepki geleceğe gözünü çevirmiş ve onun dışında adeta paralize olmuş, onun dışında hareket edemez hale dönen bir Türkiye'ye mi döneceğiz? Bunun kararını verdiğimiz süreçler.

Siyasal gelişmelerden, siyasetin oluşturduğu kaotik durumlardan ilk ve en öncelikli ve en çarpıcı, en kötü bir biçimde etkilenen alanın ekonomi olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla ekonomiyi güçlü tutmanın ilk ve öncelikli yolu da siyasal istikrarın sağlanması, siyasal istikrarın korunmasıdır. Bu anlamda sizlerin Kadirlili hemşehrilerimiz olarak bu durumu teslim edeceğinize benim hiç kuşkum yok. Önümüzdeki süreçte inşallah Kadirli’miz özeline geldiğimizde Kadirli’nin çok nitelikli, çok özel bir insan kaynağı var. Çok iyi eğitimli, gerek Kadirli’nin içerisinde, gerek Kadirli’nin dışarısında. Benim acizane ifade ettiğim gibi uzakta da olsak çok yakından takip ettiğimiz 1998-1999’lardan bu yana İstanbul'da o zamandan bu yana İstanbul'da beraber olduğumuz hemşehrilerimizle hep buraya yönelik acaba nasıl katkıda bulunabiliriz, nasıl bir geri bildirim yapabiliriz, bilgi aktarımı yapabiliriz diye yereldeki arkadaşlarımızla beraber hep bir temas içerisinde olmaya gayret ettik. Dolayısıyla hem Kadirli’nin içerisindeki hem Kadirli’nin dışındaki güçlü insan kaynağını iyi kullanacak, ekonomik değer üretecek, ürettiği ekonomik değeri pazarlama kabiliyetini geliştirecek, yatırımları bölgeye çekecek ki inşallah bundan sonraki süreçte çok daha bu anlamda beraber ve çok yakın çalışacağız. Bu yatırımları olabildiği kadar bölgesel bir etki alanına dönüştürecek hizmeti birlikte yapacağız. Bu anlamda sizin katkınıza her zaman ihtiyacımız olacak.

Biraz önce eski teşkilat mensubu arkadaşlarla konuşurken söyledim. Size de aynısını söyleyeceğim. Çünkü aynı durumu yaşıyoruz. Seçime kadar bir süreç var ama sizinle asıl işimiz seçimden sonra olacak. Asıl dayanışmaya, asıl bilgi alışverişine, asıl temasa, iletişime seçimden sonra ihtiyacımız var. Sizler yereldeki üreten insanlar olarak ticaret erbabımız, esnaflarımız, ekonomiyi üreten insanlar olarak biz de siyasette temsil makamında olan arkadaşlarınız olarak birlikte tam bir dayanışma içerisinde çalışmamız lazım.

Kadirli’mizi ve bölgemizi hatta bölgeden üretilen değer doğrudan bir ulusal değere ulaşma imkanına sahip. Bizim yerelde ürettiğimiz her değer bir adım sonrasında bir ulusal değere hatta hiç mütevazı olmayalım uluslararası bir değere dönüşme imkanına sahip. Dolayısıyla bunu yapabilmek için hepimizin birbirimize ihtiyacımız var. Hepimizin birbirini doğru beslemesine ihtiyacımız var. İnşallah seçimden sonra da yine hem bölgemizin kalkınması, hem ülkemizin kalkınması, hem ilçemizin kalkınması için el birliğiyle beraber çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Bölgenin potansiyeli gördüğümüzden çok daha yüksek. Bunu biliyoruz, hepimiz biliyoruz. Şu anda olduğundan kat be kat yüksek. Sadece bunu destekleyecek, bunu ortaya çıkaracak, bunu geliştirecek, mekanizmalara ihtiyacımız var. Bunun için de birbirimize ihtiyacımız var. Ben sayın başkana bugün bizi misafir ettiği için ayrıca çok çok teşekkür ediyorum. Sizlere çok teşekkür ediyorum teşrif edip geldiğiniz için.. İnşallah önümüzdeki süreçte yine birlikte olmaya beraber düşünmeye, ortak aklı üretmeye devam edeceğiz.

Yazar: süper admin

Görüntüleme: 180

Oluşturulma Tarihi: 26 Nisan 2023

Kategori: Yerel

Yorumlar

Yorum mevcut değil

Yorum Ekle