USD : 28.9035 EUR : 31.4080 GBP : 36.6914 KWD : 94.1191 RUB : 0.32071 QAR : 7.9727 AZN : 17.0972
ANDIRIN BELEDIYESİ ŞEHITLER ANITI. VE SEYİR TERASI AÇILDI

ANDIRIN BELEDIYESİ ŞEHITLER ANITI. VE SEYİR TERASI AÇILDI

ANDIRIN BELEDİYESİ ŞEHİTLER ANITI VE SEYİR TERASI AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

Andırın İlçemiz girişinde yapımını tamamlanan, ilçemizin sembol mekanlarından birisi olacak  Şehitler Anıtı ve Seyir Terasının açılışını Önceki dönem Tarım ve Orman Bakanı TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyon Başkanı Milletvekili Prof Dr.Vahit KİRİŞÇİ, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri  Prof Dr. Mehmet Şahin,  Ömer Oruç Bilal Debgici,  Tuba Köksal, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Ekinözü Belediye Başkanı Bilal Eker, Çağlayancerit Belediye Başkanı Hanifi Sarıaltun, Ak Parti İl Başkan Yardımcıları, Ak Parti İlçe Başkanı Abdulkadir Kayıran, MHP İlçe Başkanı Ali Keleş, Belediye meclis üyeleri, Şehit aileleri ve binlerce vatandaşımızın  katılımıyla gerçekleştirildi.

BAŞKAN DOĞAN;”ŞEHİTLER ANITI VE SEYİR TERASI İLÇENİN SEMBOL MEKANLARINDAN BİRİSİ OLACAK”

       Andırın Belediye Başkanı Ahmet Doğan Şehitler Anıtı ve Seyir Terası açılışında konuştu. Başkan Doğan; ”Buraya gelecek olan ziyaretçilerimiz, hem şehitlerimiz için dua etsinler, hem de biraz dinlenip, şehrimizi ve etrafını seyretsinler diye seyir terası olarak da tasarladık. Yakın zamanda inşallah çevre düzenlemesiyle birlikte sosyal tesisle, Mescit  inşaatlarını da tamamlayacağız. 
Bu niteliğiyle de burası ilçemizin sembol mekanlarından birisi olacaktır” dedi. Başkan Doğan konuşmasında şunları belirtti;” Sayın bakanım, sayın milletvekillerim, sayın valim, sayın komutanım, il başkanım, büyükşehir belediye başkanım, kaymakamım, il müdürlerim, ilçe belediye başkanlarım, ilçe başkanlarım, aziz şehitlerimizin kıymetli aileleri, siyasi partilerimizin ve sivil toplum kuruluşlarımızın değerli temsilcileri. kıymetli basın mensupları ve çok değerli hemşehrilerim, Andırın Şehitler Anıtı ve Seyir Terası Açılış Törenine hepiniz hoş geldiniz, şerefler verdiniz.
        Bugün burada, Andırın'ımızda doğup büyümüş, ülkemizin değişik yerlerinde görev yaparken şehadet şerbetini içmiş, kimi asker, kimi polis, kimi öğretmen olan şehitlerimizin aziz hatıralarını yaşatmak, onları ve şehitlik ruhunu unutturmamak için inşa ettiğimiz, Şehitler Anıtımızın açılışını gerçekleştireceğiz. Son kırk yılda şehit olmuş 39 şehidimizin fotoğrafını ve özgeçmişlerini anıtımıza  işledik. Bir çoğunun yakınları şu an aramızdalar. Kendilerine sabırlar diliyor, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.
 Bugün hür ve başı dik yaşıyorsak; şehitlerimizin; kanlarını ve canlarını bu vatan ve mukaddesat  için  seve seve feda etmeleri yüzündendir. 
 Sayın bakanım, değerli hemşehrilerim, Anıtımızın bulunduğu bu bölge, gördüğünüz gibi ilçemizin girişinde ve ilçe merkezine hakim bir tepe niteliğindedir, bu sebeple buraya gelecek olan ziyaretçilerimiz, hem şehitlerimiz için dua etsinler, hem de biraz dinlenip, şehrimizi ve etrafını seyretsinler diye seyir terası olarak ta tasarladık. Yakın zamanda inşallah çevre düzenlemesi ile birlikte,sosyal tesis ve mescit inşaatlarını da tamamlayacağız. Bu niteliği ile de burası ilçemizin sembol mekanlarından birisi olacaktır.
İlçemiz sınırları içerisinde, 50 den  fazla irili ufaklı kaleyi barındıran bir ilçe olması nedeniyle, bu özelliğini vurgulamak için anıtımızı kale şeklinde inşa ettik ve karayoluna bakan cephesine, ,Kaleler şehri Andırın'a Hoşgeldiniz ibaresini yazdık.
 Sayın bakanım. değerli misafirlerimiz, davetimize icabet ederek, bizleri onurlandırmanızdan ve açılışımıza teşriflerinizden dolayı hepinize ayrı ayrı şükranlarımızı ve minnetlerimizi sunarız.
 Bu vesileyle tarih boyunca, vatan için, mukaddesat için, bayrak için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyoruz. dünyanın her köşesinde ve özelliklede son günlerde, Gazzede, zalim İsrailin, zulmü altında şehit edilen tüm kardeşlerimize yüce  Allahtan rahmet diliyorum. İnşaallah bir gün katil İsrail, şehitlerin kanında boğulacaktır. Zalim İsrail'in zulmüne en net şekilde karşı çıkan, mazlumların gür sesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a Allahtan sağlık, sıhhat, ve uzun ömürler diliyorum. Her zaman zulmün ve zalimin karşısında, fakat mazlumun yanında yer alan milletimizi yüce Allah kıyamete kadar payidar eylesin. İslamın bayraktarlığında daim eylesin.
Saygıdeğer bakanım, çok kıymetli misafirlerimiz, Bu duygu ve düşüncelerle, Şehitler Anıtı ve Seyir Terasımızın güzel Andırınımıza hayırlı uğurlu olsun temenni ediyor. Açılışımıza teşrif ederek bizleri onurlandırmanızdan dolayı hepinize ayrı ayrı şükranlarımı ve  saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Başkan Güngör ise açılış konuşmasında şunları belirtti;” Kahramanmaraş emperyalistlerin, işgalcilerin değerlerimize el uzatıldığında hiç tereddüt etmeden, silahını çeken ve onlara ilk kurşunu sıkan Sütçü İmamların şehridir. İslami vaktine hazır ol diyen avukat Mehmet Ali Beylerin Kısakürek zadelerin Avukat Mehmet Ali Bey şehridir. Kahramanmaraş hutbeye çıktığında orada bayrağımız yoksa bugün Cuma namazı bize farz değil, o bayrak oraya dikilmeli diyen Rıdvan Hocaların şehridir. Kahramanmaraş, eğer eşim şehit bir yaşında bile olmayan çocuğun annesine bırakıp eşinin silahını, elbisesini giyip ve o mücadeleye katılan Senem Ayşelerin şehridir. Kahramanmaraş bu davulun içerisine altınla bile doldursan ben Müslüman böğrüne çomak sokmam diyen aptal Halil Ağa’ların şehridir. Kahramanmaraş istiklal mücadelemizin öncü şehridir” dedi. Başkan Güngör;” Sayın Bakan’ım çok değerli milletvekillerim, belediye başkanlarım, il başkan yardımcılarım, kıymetli hemşehrilerim şehit yakınlarımız, gazilerimiz hülasa çok kıymetli öncelikle hepinizi saygıyla, muhabbetle selamlıyorum. Bugün çok güzel bir eserin açılışına şahitlik ediyoruz. Bu manada Ben çok değerli başkanımı tebrik ediyorum. Eline sağlık diyorum. Çünkü biz bu toprakları ucuz almadık. Bu topraklar bize ecdadımız tarafından miras bıkıp bırakıldı. Biz bu topraklar için bedel ödedik. Kan döktük ve dökmeye de devam ediyoruz. Dün ne varsa bugün de aynısı var. Bugün yine bir kardeşimizi şehadete uğurladık. Samet kardeşimiz Göksun'lu şehit oldu. Ona ve tüm şehitlerimize Rabbimden tekrar rahmet diliyoruz mekanları cennet olsun diyoruz, milletimize, ailelerine de başsağlığı diliyoruz. Biz bunu çok iyi biliyoruz. Tarihi çok iyi biliyoruz. Biz bu anıtlarla, bu tip organizasyonlarla bu değerlerimizi, bu eserlerimizi, genç gelecek nesillerimize aktarmak zorundayız. İfade edildiği bugün başkanımız ifade etti. Filistin’de, Gazze’de bir insanlık dramı yaşanıyor, bir soykırım yaşanıyor. İşte bunun ne demek olduğunu, ne anlama geldiğini çok iyi bilmemiz lazım. Bu lideri Cumhurbaşkanımız her defasında dünyaya, dünyanın beşten büyük olduğunu ve daha adil bir dünya olabileceğini her ortamda haykırıyor. Allah ondan razı olsun diyoruz. Bugün burada yaptığımız eserin de Bizim şehitlerimiz için ve onların anısına. Tabii onların ne yapsak onları ödeyemeyiz. Ama bu eserlerle, bu anıtlarla bunu bizim çocuklarımıza gelecek nesillerimize aktarmamız bu vatanı nasıl kurtulduğunu, nasıl muhafaza edildiğinde biliyor olmamızda ben tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tekrar bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. Ebediyete intihar etmiş gazilerimize tekrar rahmetle anıyoruz. Hayatta olanlara da hayırlı ömürler diliyoruz. Bir kez daha hepinizi saygıyla muhabbetle selamlıyorum Hayırlı olsun diyorum” dedi.

Milletvekili Mehmet Şahin ise şunları belirtti; ”Şehitler Anıtı ve Seyir Tepesi, Andırın’ın girişine de yakışmış. Zaten biliyorsunuz. kaleler şehri. Şimdi gelirken hemen bir kalede aşağıda görüyoruz. Bu yeni yapılan kale ve ileri doğru gittiğimizde her 30-40 kilometrede bir kaleyle karşılaşırsınız. Yani her bir menzile bir kale yapılmış. Allah onlardan da razı olsun. Yeni bu kaleyi yapan başkanımızdan da razı olsun şimdi değerli dostlar. Bu yol bitmeyen bir yolumuz vardı biliyorsunuz bizim. Göksun, Andırın, Andırın Kadirli yolu. Bu da bitecek, farkında mısınız? Kadirli Andırın arasında az bir şeyimiz kaldı Aralık ayı içinde bitmiş olacak. Sadece asfaltı kalıyor. Asfaltı da aralık ayında asfalt atılamadığı için asfalt mecburen beklemek zorunda. Onu da mart ayında bitirmiş olacağız. İnşallah Andırın’daki hemşerilerimiz Kadirli’ye giderken Kadirli’dekiler de artık Osmaniye’den gelirken güzel bir yoldan geçmiş olacaklar. Hayırlı ve uğurlu olsun” dedi. Şahin; ”Göksun Andırın arasında biliyorsunuz bir yolumuz var. O çok uzamıştı. Onunla da ilgili herhalde o yoldan geçenler yapılanları görüyorlardır diye düşünüyorum. Az bir kısmımız vardı. Orada bugün itibariyle tamamlanacak. Bu yaklaşık en geç bir ay içinde Geben’den Andırın’a kadar olan yer asfaltlanmış ve açılmış olacak. Hayırlı ve uğurlu olsun. Geriye az bir kısım kalıyor. Meryemçil mevki ve Adıyaman Pınarı kalıyor. Konuştuk, bundan sonra bura biter biter bitmez makinaları oraya taşıyacak. Başka yere gitmeden orayı da bitirmiş olacağız. O da inşallah bundan sonraki süreçte  bitmeyen yol değil de biten yol olarak artık göreceğiz. Bu yolun   açıldığını düşün, bu kale ve şehitler anısına gelen sayısı daha fazla olacak. Bir müjde daha vermek istiyorum. Sayın Bakanımızın da çok büyük katkıları oldu. Geben, Kargaçayır’ı, Akgümüş, Altınyayla’daki o çukur ovayı biliyorsunuz büyük ovayı. 2024’ün sonunda barajıyla birlikte kapalı sulama sistemi bitmiş olacak. Eğer bu bittiğinde düşünsenize yol bitiyor, sulama sistemi bitiyor. En az dört yüz, beş yüz kamyon fazla bu bölgeye girecek demektir. Bunun farkındasınız değil mi? Onun için emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum, size hizmet etmekten mutluyum. Biz hem bugüne kadar hem bugüne kadar yapılmayan bazı işleri tamamlamak, yeni işler yapmak hem de aynı zamanda bireysel ihtiyaçlarınız da oluyor. Ben Andırın’dan gelen her telefon benim tarafımdan açılıyor veya ne yapılıyor? Size dönülüyor. Bunun aksini hiçbir zaman için görmeyeceksiniz. Hizmet ettiğim sürece size bir telefon kadar yakın olacağım değerli dostlar. Hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

Milletvekili Tuba Köksal ise; ”Arif Nihat Aslı’nın şiirinde hani Şehitler Tepesi boş değil diyor ya. Yani işte hep bu bayrak hani dalgalanmak için rüzgar bekliyor. İşte o rüzgar bu şehitlerle bunları yetiştiren aileleriyle, anne babalarıyla oluyor. Bazı şeyler kolay geliyor. Konuşması kolay geliyor. Hani bayrağın anlamı? İşte şehitliğin anlamı. Ya bunları hani kendi sözümüz kelimeler yettiğince ifade etmeye çalışıyoruz ama bugün Belki hani Filistin’de yaşananları gördüğümüz zaman, hani şehitliğin ne olduğunu, bizim yüz yıl öncesinden itibaren neler yaşadığımızı, bugünleri nasıl geldiğimizi aslında tam anlamıyla gösteriyor. Şimdi canlı yayınlarla iletişimin  bu kadar etkin olmasıyla biz bunları  birebir görüyoruz, ama işte o tepelerine yağan ekranlarda film gibi izlediğiniz şeyleri bu vatanın her karış toprağında biz bir zamandan şahit olmuşuz. Tekrar Arif Nihat Asya’ya dönecek olursak Mehmet Hoca da çok güzel bir sunumla yapıyor. Bizim sözlerimiz de yetersiz kalıyor onun sunumu yanında. Asya’ya Dönecek olursak o bayrak şairi. Zaten çok güzel anlam ifade ediyor. Bu Şehitler Tepesi hiçbir zaman boş kalmayacak. Ama inşallah bizler de o şehitlik makamını çocuklarımıza, nesillerimize anlatabilen insanlar olalım. Çok teşekkür ediyorum geldiğiniz için teşekkür ediyorum” dedi.

Milletvekili Ömer Oruç Bilal Debgici ise yaptığı konuşmada şunları belirtti; ”Öncelikle belediye başkanımıza teşekkür ediyoruz. Otuz dokuz şehidimizin ismi Şehitler Anıtında var. Bizlere belki kolay geliyor. Yolları katetmek, köyden kasabaya, kasabadan şehre gitmek kolay geliyor. Ama burayı vatan yapan bize o şehitlerimiz, onların canlarını feda etmesi, gazilerimizin Biraz önce başkanımız dedi, Göksunlu bir hemşehrimiz şehit oldu. Onu da yarın ebediyete uğurlayacağız. Rabbim ailesine sabırlar versin. Bu bayrakların dalgalanması için ezanlarımızın susmaması için hepimiz var geldiğinde canlarımızı feda etmeye hazırız. Rabb’im kime nasip eder bilmiyoruz. Rabb’im mekanlarını cennet eylesin. Cennetinde bizi inşallah buluştursun. Ama biz değerli Mehmet vekilim Allah razı olsun. Ondan bize fırsat gelmiyor. Biliyorum. Hepiniz onu arıyorsunuz. Onunla İrtibatlaşıyorsunuz. Ama biraz da bize yükü verin ki biz de onun yükünü hafifletelim. Beraberce Andırın’ımızı Elbistan’ımızı, Dulkadiroğlu’muzu, Türkoğlumuzu, Çağlayancerit’imizi beraberce ihya edelim. Beraberce hizmet edelim. Biz bu dönemde geçmişten günümüze emek vermiş tüm kardeşlerimize her alanda, hangi unvanda, hangi görevde olursa olsun teşekkür ediyoruz. Aldığımız bayrağı da daha ileriye yeni dönemde kime teslim edeceksin? Ona verene kadar da hizmet de etmeye devam edeceğiz” dedi. Debgici;”Sizlerle birlikte en güzel şeyi yapacağız. Kaleler şehri şehitler diyarı, şehitler anıtında ve seyir terasında bugün beraberiz. Rabb’im şehitlerimizi tekrardan rahmetiyle muamele etsin. Elbette ki isteriz ki kimsenin canına, tırnağına bir zarar gelmesin. Ama bu toprakların makul tarihinde belki vatan olmasına, Anadolu’nun bize vatan olmasındaki en önemli sebep bulunduğumuz coğrafi şartlar. Filistin Gazze’de tüm dünya katillerin bombaladığı bir avuç. Sözde bir avuç. On kilometreye kırk kilometrelik bir alan içerisinde iki milyon mazlum ve mağdur insanı dünya seyrediyor sekiz milyar. Bizler bazen dualarla bazen yaptığımız yürüyüşlerle onlara destek olmaya çalışıyoruz. Hepiniz diyorsunuz ki belki içinizden şu kapılar açılsa da hep beraber gitsek. İnanın herkes bu şekilde. Ama sonuna kadar yanındayız. Rabbim onların da yardımcısı olsun. Bizler büyük ve aziz bir milletiz. Bunu bildikleri için belki de tüm dünya oranın bombalanmasına göz yumuyor. Allah katilleri perişan eylesin inşallah. Katiller için yaşasın cehennem diyorum. Hepinizi saygı Selamlıyorum” dedi.

Milletvekili Vahit Kirişçi ise şunları belirtti;” Burada şehitlerimizi anmak, marifet, iltifata tabi. Bizim gibi Aciz kulların onlara verebilecekleri çok fazla bir şey yok ama bu tür eserlerle onların yad edilmesi çok anlamlı. Ve şehir içinde bir nefes alma yeri, bir teras olması hasebiyle de burada güzel bir eseri belediye başkanımız kendi kaynaklarıyla, gayretleriyle kazandırmış. Allah razı olsun, emekleri için ve emeği geçen herkese de çok teşekkür ediyorum. Değerli kardeşlerim, kaleler şehri gelirken de tevafuken Bu konulara ilişkin kendi içimizde de konuştuk. Bizim bu coğrafyayı, bu toprakları bize vatan kılan ecdadımızın yaşadıklarını bizim mutlak surette, bizim çocuklarımıza ve bizden sonra gelecek olan mutlaka en güzel şekilde anlatmamız, ifade etmemiz, onlara bu ruhu vermemiz gerekir. Yok mu bu ruh? Elbette var. En son ne zaman gördük? 15 Temmuz’da. Millet reisiyle beraber oldu. Millet geçit Vermedi. Millet bu millete ihanet edenleri bu millete hizmet edenlerden ayırdı ve onlara gereken cevabı verdi. Orada da şehitlerimiz oldu. Rabbimden bütün şehitlerimize en son Samet kardeşimize Depremde hayatını kaybeden 12 bin 659’u Kahramanmaraş’ımızda olmak üzere 50 binin üzerindeki deprem şehitlerimize ve tüm şehitlerimize rahmet niyaz ediyorum. Onların mekanları cennet olsun. Burada 39 şehit var dedi Sevgili başkanım. Bizim 23 Mart 2023 tarihinde bir önceki meclisle yasalaşan bir kanunumuz var. Bizim de bakan olduğumuz dönemde yasalaştı bu kanun. Bu kanunda Ormanda hayatını kaybeden kardeşlerimize de tabii onlara Rabbim zaten şehitlik mertebesini veriyor ama resmi olarak da onlara bu mertebe kanunen de verilmiş oldu. Onlardan bir tanesi de Ali Yağbaşan bizim bir meslektaşımız Bizim bakanlığımızın bir çalışanı bir orman çalışanı o kardeşimize de ve ailesine de bu kanun çerçevesinde şehitliği vermiş olduk. Başkanım onu da ekleyecek. 40 olarak. Rabb’im elbette bu toprak için hepimiz canımızı feda Hazırız. Ormanlarımızı, suyumuzu, dağımızı, taşımızı korumak için hepimiz hazırız. Ama tek bir kardeşimizin bile tırnağına zarar gelmemesini istiyoruz. Andırın güzel bir şehir, Andırın, kimlikli bir şehir Andırın Münevver insanlarının çoğunlukta olduğu okumuşuyla ama gerçek anlamda okumuş, okuduklarını anlamış, anladıklarıyla amel etmiş ve bu coğrafyaya sahip çıkmış kardeşlerimizin olduğu bir ilçemiz Andırın bu yönü itibariyle de onlardan birisi de milletvekili olarak şu anda sizleri temsil eden Kahramanmaraş’ımızı temsil eden bizim de değerli kardeşimiz değerli Mehmet Şahin hocamız. Biz de kendisiyle birlikte olmaktan çok mutluyuz. İyi ki böyle bir evladı yetiştirmiş Andırın’ımız” dedi. Kirişçi; ”Kardeşlerim, Mehmet hocam tabii birazcık da konuşmayı kısa tutmak için hızlı geçti. Ama biz biliyoruz ki ne zaman bir bakanımızı ziyaret Veya ne zaman Kahramanmaraş’ımıza bir bakanımız, Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Meclis Başkanımız gelse mutlaka Andırın’la ilgili bir konuyu intikal ettirir. Örnek mi? Daha iki gün önce Milli Eğitim Bakanımız Bir dizi okul açılışlarıyla ilgili Kahramanmaraş’ımızda da bir okulun açılışını vesile kılarak şehrimizi teşrif etti. Orada Mehmet hocam sizin ilçede bir meydan olarak kullanılmasını hep beklediğiniz dört gözle beklediğiniz yerdeki okul yerini hemen
gündeme getirdi. Bahçesi. Dolayısıyla bu Andırın’ın dertleriyle dertlenen ve bu zamana kadar da şu veya bu şekilde çözülememiş olan meselelere Mehmet Hocamızın önderliğinde beş milletvekilimiz ve bütün teşkilatlarımız birlikte gayret gösteriyoruz, çaba sarf ediyoruz. Sağlık Bakanımızı ziyaret ettik. Orada hemen Andırın’daki devlet hastanemizin kategorisini gündeme getirdi. D kategorisinde olan bu hastanenin C kategorisine alınmasını söyledi Bakan Bey de ya sizin nüfusunuz ne dedi? Dedi ki bizim nüfusumuzu yazı mı söyleyeyim yoksa kışı mı söyleyeyim dedi. Tabii anladı o. Biz sanki o yaz dönemindeki nüfus burada daimmiş, mukimmiş gibi bir talebi gündeme getirmiş olduk ve  D kategoriden C kategoriye gelmiş oldu. Böyle oldu da ne oldu? Önümüzdeki dönemde inşallah bu süreç tabii ki devam ediyor. Hem sağlık çalışanları, başta doktorlarımız olmak üzere hem de hastanenin donatıları konusunda, hastanede yer alacak Birimler konusunda da önemli bir adım atılmış oldu. Bunu ben çok önemsiyorum. Gençlik ve Spor Bakanımız geldiğinde hemen Andırın’da bir yurt meselesinin olduğunu Buradaki bizim bakanlığımıza da çok ciddi katkısı olan o okulun ihtiyacı başta olmak üzere ormanla ilgili olanı söylüyorum. Burada açılacak her türlü meslek yüksekokulu tarzındaki okulların yurt ihtiyaçları için 500 Yataklı bir yurdun yapılmasını talep etti. Bizler destek verdik. Ve bizden de bu yurt için yer istedi. Sayın vekilimiz. Biz de ormanımızdan böyle bir yerin tahsis işlemini gündeme getirdik Otuz dönümlük bu alan aynı zamanda sadece yurt olarak kullanılmayacak bir gençlik merkezi olarak da kullanılacak. Dolayısıyla bunları söylemeyi ihmal etti. O bize de zaman ayırmak için bunları ifade etmedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükşehrimizin de ilçemize yaptıkları onları tek tek burada saymak istemem. Ama şunu ifade etmek isterim. Andırın’ımızın 100 milyonluk arıtma tesisi ve 315 milyonluk içme suyu ve kanalizasyonla ilgili altyapı işlemleri İhale aşamasına geldi. Ve toplamda dört yüz on beş milyon liralık bir yatırım inşallah kısa zamanda ihalesi yapılarak başlamış olacak. O da hayırlı uğurlu olsun. Bunları ne için anlatıyoruz? Bunları Şunun için anlatıyoruz. Biz Andırın’ı çok seviyoruz. Biz Andırın’a aşığız. Biraz önce burada açılışta gerçekten bir kültür şehri olduğunu, kimlikli bir şehir olduğunu, ilçe olduğunu gösterdi. Andırın bir kez daha çünkü takdimi yapan kardeşimiz her arada en az bir bize ait ülkemize ait bugünü anlamlı kılacak çok güzel şiirleri ve çok güzel ifadeleri kullandı ve bu şehir ben eminim biraz sonra açılışını yapacağımız resmi açılışını gerçekleştireceğimiz bu tesisle beraber artık. Ben de şöyle düşünüyorum. Etrafta güzel bir yer bulup ben de Andırın’a yerleşeyim mi diye. Tabii o zaman Mehmet Hocam gibi biz de Andırın milletvekiliyiz zaten ama Andırın’a daha dikkat Olmak daha özenli olmak durumundayız. İl Başkanımız bir şey söyledi. Dedi ki Mehmet Şahin Hocam vekil olana kadar yüz tane iş geliyorsa şimdi Mehmet Şahin Hocam vekil olduktan sonra bu yüzde seksen azaldı dedi. Ben dedim ki yüzde yirmisi niye size geliyor da Mehmet Şahin’e gitmiyor. Yok dedim Mehmet Şahin’e gidiyordur. Ama bana da haber veren bir kesim. Dolayısıyla ilgi çok önemli bir şey. Seçmeni buradaki aziz hemşehrilerimizi, kıymet bilirliğin karşılığı olarak bu konularda ihmal etmemek gereğini yapmak, taleplerin makul ve mantıklı olanlarına hemen bir an önce çözüm getirmek tabii ki hepimizin görevi. Söylenecek çok söz var. Ama son olarak şunu söyleyeyim. Değerli kardeşlerim toprak, bayrak ezan, mukaddesat bunların hepsi mutlaka daha anlamlı hale getirilmeli ve bunların anlamlı hale geride bıraktığımız yüzyılda Cumhuriyetimizin 29 Ekim’de yüzyılını geride bıraktık” dedi.
Kirişçi;” Bir yüzyıl başladı ve bu yüz yıla da Türkiye yüz yılı adını veriyoruz. bu yüzyılda bizim daha kat edecek çok yolumuz var. Ama yirmi bir yıldan beri kat ettiklerimize bakarak önümüzde de mecliste Allah’ın izniyle iki bin yirmi sekiz yılına kadar bizler milletvekili olarak Cumhurbaşkanımızla Cumhurbaşkanı sıfatıyla devam edecek. Maraşlıların tabiriyle Allah dünyamıza bir dirlik versin. Allah dünyamıza bir huzur versin. Amin. Allah İslam coğrafyası üzerindeki uyanışa son versin. Direnişe vesile kılsın. Ama uyku modundaki Müslüman’ın bu haline son versin. Hepinize basiret versin. Feraset versin. Zulmeden bugün için İsrail Katil devleti de Rabb’im kahhar sıfatıyla kahrı perişan eylesin. Fakirimizin, fukaramızın, garibimizin, gurebamızın da Rabb’im yar ve yardımcısı olsun diyorum. Tesisimiz hayırlı olsun” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Mehteran gösterisi yapıldı, Kuran-ı Kerim tilaveti ve duaların ardından Andırın'lı 39 Şehidimizin bilgi ve resimlerinin bulunduğu  Ayetel Kürsi Dualı anıtın kurdele kesimi gerçekleşti. Heyet tarafından Şehit ailelerine Belediyemizce hazırlanan hediyeler taktim edildi. Program vatandaşlara yapılan ikramlar ile son buldu.

Yazar: süper admin

Görüntüleme: 123

Oluşturulma Tarihi: 05 Kasım 2023

Kategori: Bölgesel

Yorumlar

Yorum mevcut değil

Yorum Ekle